Małe podsumowanie zeszłego tygodnia w Internecie. Ostatnio na językach w Krakowie – dosłownie i w przenośni – smog. Wielka mgła (fog) w połączeniu z dymem (smoke) jest przedmiotem rozmów coraz bardziej świadomych problemu Krakowian.
Sprawdziliśmy, czy temat ten znajduje swoje odbicie również w Internecie.
Rzuciliśmy okiem na Google Trends! ➠ W ostatnich dniach wzrosła liczba zapytań na frazy związane ze smogiem w całej Polsce. Wyszukiwanie na frazę: “smog w Krakowie”:
Wyszukiwanie na frazę “smog” w Google Trends z podziałem na województwa:
Można zauważyć, że największe zainteresowanie problemem smogowym jest w województwie małopolskim.
Popularną frazą w tym obszarze Małopolski związaną z opisywaną sytuacją jest “smog kraków”. Google podpowiada też jak w ostatnim czasie wzrosło zainteresowanie wyszukiwaniami poszczególnych fraz w tym regionie. Wyszukiwanie na frazę: “maski antysmogowe” wyglądało następująco:
Ciekawi byliśmy jak social media żyło smogiem ➠ na pomoc przyszły statystyki Brand24. Zapytaliśmy o liczbę wyników i zasięg w Social Media na słowo: “smog” i zobaczyliśmy ponad 1000% wzrost!!!
Jak wyglądała sytuacja na fanpage’ach związanych z tematem? Dane z Facebooka pokazują wzrost popularności stron związanych z tematem smogu.
Krakowski Alarm Smogowy zyskał ponad 4 tys fanów w ciągu jednego dnia!!!
Czy o smogu ćwierkano na Twitterze? ➠ W okresie od 01.11.2015 do 05.11.2015 pojawiło się 1579 akcji ze słowem: smog, smogu, smogowi, smogiem, #smog, #smogkrakow, #ess2015, #zanieczyszczeniepowietrza.
Źródło: 140media
Na poniższej mapce Trendsmap również widać, że smog to problem lokalny:
A co działo się w Wikitrends? ➠ Trendy na Wikipedii w ciągu ostatniego tygodnia – wyszukania w języku polskim – pokazują, że internauci interesują się problemem smogu i sami edukują się w temacie.