Promocja aplikacji mobilnych wczoraj i dziś

W Google Play dostępnych jest ponad 1,8 miliona aplikacji mobilnych, z których aż 35% zostało pobranych mniej niż 100 razy,  a tylko 5% zostało zainstalowanych więcej niż 100 000 razy (Źródło danych). W naszym artykule pokażemy Wam jak zrobić udaną kampanię promującą aplikację.

Zachęcenie użytkowników do pobrania aplikacji przy ogromnej konkurencji dotychczas wymagało dużego zaangażowania, wiedzy i pieniędzy. Od niedawna każdy deweloper może zacząć promować swoją apkę za pomocą uniwersalnych kampanii promujących aplikację w Google AdWords. Nowość jaką daje Google to jedna kampania dla aplikacji w wyszukiwarce Google, Google Play, You Tube oraz w innych aplikacjach w sieci reklamowej. Jest bardzo prosta w konfiguracji i dopasowana do odbiorcy.

apliakcja_uniwersalna

Promocja aplikacji wczoraj i dziś

Zanim Google wprowadziło uniwersalne kampanie, reklamodawca tworzył kilka różnych typów kampanii kierowanych na sieć reklamową, czy też sieć wyszukiwania oraz kampanię TrueView dla promocji aplikacji mobilnych. W każdej kampanii musiał dodać osobne kreacje reklamowe, ustawić odpowiedni budżet i kierowanie. Wymagało to nie tylko czasu, ale także specjalistycznej wiedzy.

Odkąd Google udostępniło nowy typ kampanii, promocja instalacji nie sprawi nikomu trudności. Kampanię możemy utworzyć nie tylko w Google AdWords, ale także w Google Play Developer Console. Reklamodawca podaje link do aplikacji w Google, następnie tworzy maksymalnie cztery linijki tekstu reklamowego oraz ustala najwyższą stawkę, jaką chce zapłacić za instalację aplikacji (CPI). Od tego momentu mamy możliwość promowania swojej aplikacji na urządzeniach z Androidem. Konwersje będą rejestrowane automatycznie. Dodatkowo, aby zwiększyć zasięg kampanii, reklamodawca może dodać film wideo, który będzie wyświetlany w rożnych formatach i rozmiarach.

Nad optymalizacją tak skonfigurowanej kampanii czuwa Google. Dowolnie zestawia linijki tekstu z wykorzystaniem grafik i opisów aplikacji w celu uzyskania największej liczby pobrań. Testuje dostępne powierzchnie, a także dostosowuje stawki w zależności od pory dnia.

Biddowanie_uniwersalne

Uniwersalna kampania w praktyce

Dla jednego z Klientów z branży produktów dietetycznych Novem przeprowadziło kampanię promującą instalację aplikacji. Nowy typ kampanii pozwolił nam zaproponować aplikację liczącą kalorie osobom, które szukają takiego produktu w Google Play, oglądają film z ulubioną trenerką fitness na You Tube czy sprawdzają w wyszukiwarce adres najbliższego sklepu ze zdrową żywnością.  Założenie kampanii zajęło nam kilka minut!

W uniwersalnej kampanii osiągnęliśmy dziewięć razy większy zasięg niż w standardowej kampanii. W kampanii, która emitowana była na wyszukiwarkę i sieć reklamową, CR był tylko o połowę niższy niż w kampanii zachęcającej do instalacji aplikacji kierowanej wyłącznie na sieć wyszukiwania. W dodatku dzięki niej pozyskaliśmy 2 500 dodatkowych instalacji aplikacji przy zachowaniu ustalonego CPI. Taki efekt powinien zachęcić każdego reklamodawcę do przetestowania nowej kampanii od Google.

Wyswietlenia

 

wspolczynnikkonwersji

 

konwersje

Plusy i minusy

Warto wypróbować uniwersalną kampanię promująca aplikację, biorąc pod uwagę zarówno jej wady jak i zalety:

Minusy

– konieczność emisji reklamy zarówno w wyszukiwarce jak i w sieci reklamowej,

– brak wyboru strategii ustalenia stawek,

– brak możliwości oceny miejsc docelowych,

– ograniczone możliwości ustawienia reklamy.

Plusy

– oszczędność czasu przy tworzeniu kampanii,

– łatwość uruchomienia kampanii,

– ogromny zasięg, kampania może być uruchamiana na wiele typów powierzchni,

– optymalizacja kampanii pod kątem kosztu instalacji.

Udostępniając uniwersalną kampanię, Google zaproponował nowy typ zautomatyzowanej kampanii, która dzięki wysokiej skuteczności i prostocie na pewno zdobędzie popularność wśród reklamodawców. Warto sprawdzić jej możliwości i cieszyć się ogromnym zasięgiem i wysokim zwrotem z inwestycji.